SERGİ
LAURE DAVİRON RESİM SERGİSİ
Laure Daviron sanatsal üretim sürecini şöyle anlatır:
Hareket içeriden yönlendirilir. Derin, hızlı, deneyimlerden, özgün araştırmalardan beslenir...
Eskiz yok. Mürekkepler ve pigmentler suyla karışırken, ustalık ve rastlantısallık buluşur. Gerçek bir koreografi, sansürsüz duygu patlamalarıyla hayata geçer; yaratıcı çoşku ortaya çıkar! Bir anın canlı izi, daha fazlası olma arzusu, böylece iskelet doğar.
Bu doğrultuda, sanatsal arayışımın anlamını kaybetmeden detaylandırma çalışması başlıyor: varlığın ruhani kısmının arka planında insanlık durumunu keşfetmek.
Çalışmalarım beni tatmin etmediğinde aylarca mücadele ederken, bir sanat eserine hayat veren tutku ve şehvetin, beden ve ruhun uzun bir kucaklaşması başlar. Bu kasvetli anların üstesinden sadece inatçılığım gelebilir. Eser bitene kadar, yani kendi hayatını yaşayana kadar inat ediyorum.
Karıştırdığım ve katmanlandırdığım bir kaç teknik öğrendim. Bu tür kombinasyonlar, çalışmalarımda elde etmek istediğim etkiler açısından bana büyük bir özgürlük sağlıyor. Genelde, resimlerimi ceviz yağı ve çini mürekkebi kullanarak yapılandırıyorum; bunlar bana kökleri hatırlatıyor. Bunlar toprak renkleri.
İnsanlık durumuna benziyorlar: siyahlık ve küller, çürüme ve ölüm, ceviz yağı ise toprak ve aynı zamanda dünyamızın güzelliğini ve kırılganlığını anımsatıyor.
Resimlerimin her biri ayırt edilebilir derecede özgün olmalı: Her zaman içime nüfuz eden ve onunla inşa etme eğiliminde olduğum, benzersiz bir evrene giriyorum. Burada ve şimdi ne olduğuma, yaşadığıma, varlığımın hiç bitmeyen coşkunluğu içinde düşündüğüme göre yaratıyorum.
Kaosa doğru giden endişe, şüphe ya da kafa karışıklığı çoğu zaman bize eziyet etmek için kanatlarını açar. Neredeyse sürüklenen bu kırılgan evrende, yükselten ve yapılandıran bir güç iş başındadır. Ancak bir eseri tamamladıktan sonra onun ruhumla rezonansını algılayabiliyorum. O zaman ona bir isim verebilirim ama nadiren. Çalışmalarım bir melodi gibi kendi adına konuşur. Soyut resmi kendiliğinden seçtim çünkü figüratif sanatı geride bırakmam gerekiyordu. Soyutlama zor ve zahmetli bir seçimdir. Gerçekten de akıl sağlığı ile delilik arasındaki çizgi bazen çok ince olabiliyor. Anlamsız bir çabanın içinde kaybolmamak için titiz olmam gerekiyor. Yine de zaman zaman, genel olarak mantıklı olduğunda gerçekçi formlara gönderme yapıyorum. Böylesi bir lirik özgürlükle neredeyse aşkınlığa ulaşıyorum. Sadece sorgulayıcı kalarak gerçeklik ve maneviliği ayıran duvarı aşıyorum. Peşinde  olduğum şeyin tam kalbindeyim: hem karanlığı hem de aydınlığıyla en içteki benliğimizi tasvir etmek.
 
Açılış: 13 Haziran 2024 Perşembe, Saat: 18.00
Ziyaret Saatleri: Hafta içi ve Cumartesi 09.30-17.30, Pazar 12.00-17.00
 
 
 
TEMMUZ 2024
Pzt
Sal
Çar
Per
Cma
Cmt
Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
TEMMUZ 2024
18
 
ETKİNLİK MERKEZLERİ
 
Diğer etkinlik merkezleri için tıklayınız