Korolar ve Eğitimler

Türk Sanat Müziği Korosuİzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, Türk Müziğini araştırmak, öğretmek, yaygınlaştırmak ve uygulamalarını konserler vererek halkın beğenisine sunmak amacıyla kurulan bir müzik topluluğudur.

İzmir Büyükşehir Belediyesi  Türk Sanat Müziği Korosu 60 kişiden oluşmaktadır. Koroya, 22 kişilik  profesyonel saz heyeti sanatçısı eşlik etmektedir. 

Koroya her yıl yapılan dinleme sınavı ile gönüllü eleman alınır. Koronun repertuvarı radyo çizgisinde çok zengin ve klasik eserlerden oluşmaktadır. Kıyafeti, sahne düzeni, estetik değerleri, sistemi ve icrası ile göz doldurmaktadır.
Türk Sanat Müziği Korosu yıl içerisindeki iki konserini halka açık ve ücretsiz gerçekleştirmektedir
Tel: 293 19 60


Türk Halk Müziği Korosu
İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu 2007 yılında kurulmuştur.

Türk Halk Müziği Korosu , konserlerinde birbirinden farklı repertuvar sunarak, Türkiye'nin her yöresinden sesledirdiği türkülerle halkın beğenisini kazanmıştır.
Türk Halk Müziğini sevdirmek ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla kurulan koro 60 kişiden oluşmakta ve koroya 18 profesyonel saz heyeti sanatçısı eşlik etmektedir.
 
Çalışmalarını gönüllü olarak sürdüren koro her yıl yapılan seçmelerle oluşturulmakta ve yılda iki defa halka açık ve ücretsiz konser gerçekleştirmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu'nun şefliğini yapan Yolcu Bilginç, 1966 yılında Urla (İzmir)’nın Bademler Köyü'nde doğdu. 1987 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nı bitirdi. Yüksek lisansını aynı okulun Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı. 2003’te “İzmir Defterdarlığı Korosu”nu, 2005 yılında “Balçova Halk Eğitimi Merkezi Türk Halk Müziği Korosu”nu çalıştırdı. “Balçova HEM Türk Halk Müziği Korosu”yla 2006’daki yarışmada Türkiye ikinciliğini kazandı. 2007 Mart’ından bu yana “İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu'nun çalıştırıcılığı ve şefliği görevini sürdürüyor. Her yıl gerçekleştirilen seçmelerle oluşturulan gönüllü koro yıl boyunca ses eğitimi alarak konserlerini kış aylarında Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde ve yaz aylarında açık alan konser mekanlarında ücretsiz halka açık  gerçekleştirmektedir.
Tel: 293 19 60

Çocuk Korosu ve Kursu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Korosu 8-14 yaş arası çocuklardan oluşmaktadır. Şan, solfej ve müzik teorisi müfredatı ile birlikte, çok sesli koro müziğinin seçkin örnekleri, çocuk şarkıları, marşlar, dünya klasikleri, pop ve caz müzikleriyle repertuvarını zenginleştirmiştir. Kuruluşundan bu yana bir çok uluslararası ve ulusal başarı elde eden Koro, belirli dönemlerde takviye korist sınavı da açmaktadır. Çocuklarımıza çok sesli müziği sevdirerek müzik kültürünü geliştirmek, birlikte başarma duygusunu yaşatmak, sanat alanında kabiliyetleri doğrultusunda teşvik ve yönlendirmeyi sağlamak olan çocuk koromuz, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ücretsiz ders programıdır. Provalarını Fuar İzmir Sanat Merkezi  Oditoryum Salonu'nda gerçekleştiren Çocuk Korosu'nun şefliğini Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğr. Gör. Uğur Sayınbatur yapmakta, Koroya piyanoda Pınar Sayınbatur eşlik etmektedir. Çocuk Korosu, iki konserini gönüllü koristlerle halkın hizmetine sunmaktadır. Konserler halka açık ve ücretsiz gerçekleştirilmektedir.
Tel: 293 19 60

Bale Kursu
İzmir Büyükşehir Belediyesi Bale Kursu, 2002 yılından bu yana çalışmalarını sürdürmektedir. Eğitmen Elvina Kaya önderliğinde gerçekleşen eğitimlerde, doğru nefes, doğru duruş ve bedeni belirli bir disiplin içerisinde çalıştırmayı, rahatlamayı ve esnetmeyi öğretmek amaçlanmaktadır. Çalışmalar yıl boyunca İzmir Sanat Merkezi'nde yapılmaktadır.  Kurs ücretsiz olup, 5-7 ve 8-10 yaş aralığındaki tüm çocuklarımızı kapsamaktadır. Yıl sonunda minik balerinlerin yaptığı gösterimler, büyük beğeni toplamaktadır.
Tel: 293 1960

Dans Ritim Topluluğu
İzmir Büyükşehir Belediyesi Dans Ritim Topluluğu  2014 yılında kuruldu. 9-25 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerden oluşan topluluk, kendi ülkemizin dansları başta olmak üzere latin, hip hop gibi dünya danslarından da örnekler sergileyen ülkemizdeki tek dans ve ritim topluluğudur. Topluluk her sene kareografilerini ve ritim komposizyonlarını yenileyip geliştirerek kendine özgü gösterileri sahnelerde sergilemektedir.
Topluluğun genel sanat yönetmenliğini  perküsyün sanatçısı Teoman Dalçı yapmaktadır. Halk Dansları konusunda uzman olan Teoman Dalçı'ya konularında uzman olan ve ülkemizi pek çok yurt dışı ve yurt içi etkinliklerde temsil eden Okan Öktem, Hasan Zengin ve Yunus Keser eğitmen ve kareografide eşlik etmektedir. Eğitimlerimiz halka açık ve ücretsiz gerçekleştirilmektedir.

Topluluk ileriki yıllarda kendi prodüksiyonlarını hayata geçirip profesyonel gösteriler yapmayı hedefllemektedir.
Tel: 293 1960
 
Mahalle Orkestrası
İzmir Büyükşehir Belediyesi himayesinde müziğe yetenekli çocukları keşfetmek, alanında uzman eğitmenlerden ücretsiz müzik eğitimi almalarını sağlamak ve müziğin birleştirici gücüyle yaşamlarına değer katmak amacıyla hazırlanan Mahalle Orkestrası projesi, emin adımlarla yoluna devam etmektedir.
8-16 yaş grubu arasından açık yetenek seçmeleriyle belirlenen sanatçı adayları çalışmalarına İzmir Merkez, Aliağa, Menemen ve Torbalı'da devam etmektedir. Orkestra Şefliğini Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü Öğr. Gör. ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası sanatçısı Uğur Sayınbatur'un yaptığı çalışmalarda, türk müziği ve klasik batı müziği enstrümanlarını aynı çatı altında toplayıp, çok sesli nota düzenlemeleriyle Çocuk Senfoni Orkestrası formatında sahneye koymak amaçlanmaktadır.
Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı, Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü ve Ege Üniversitesi Türk Müziği Konservatıvarı'ndan mezun eğitmen ve son sınıf öğrencilerinden oluşan akademik kadrosuyla; nefesli çalgılar(trompet, korno, trombon, tuba) yaylı çalgılar, (keman, çello, kontrabas), vurmalı çalgılar, (bateri, kahon, darbuka) piyano, gitar ve şan branşlarında eğitimler verilmektedir.
Tel: 293 1700
 
Mahalle Tiyatroları
Tiyatro, insana kendi duygularını, düşüncelerini ifade etmesini, özgüven kazanmasını, konuşmasını, dinlemesini, diyalog kurmasını öğreten bir sanattır.
İzmir Büyükşehir Belediyesi  Kentimizin dört bir köşesine yayılmış Kültür Merkezlerinde güçlü bir akademik kadro eşliğinde tiyatro eğitimi vererek, her mahallenin tiyatrosunu kuruyor.  Eğitmenlerimiz 9 ay boyunca hafta sonları  eğitim vererek, sergilenmek üzere bir oyun hazırlayacak.  İzmir Büyükşehir Belediyesi “Mahalle Orkestraları” ile bu isteği karşılamak için bir adım atmıştı. Şimdi “Mahalle Tiyatroları” ile ikinci adımı attı. Kendini hep sahneye çıkmış olarak hayal edenler için; daha önce sahneye çıkmış ve bunu devam ettirmek isteyenler için; kendini düzgün bir biçimde ifade etmek isteyenler için; zamanını yararlı bir etkinlikle geçirmek isteyenler için Mahalle Tiyatroları’nı hayata geçirildi. Artık sizin mahallenizde de sizin mahallenizin adını taşıyan bir tiyatronuz olacak. Ünlü tiyatro sanatçısı Bertolt Brecht’in de dediği gibi “Çıkın ışığa buluşabilenler/ sevindirebilenler/ değişebilenler”
Tel: 293 3953
 
Mahallemizde Film Çekiyoruz
Sinemaya gitmek ve film izlemek önemli bir kültürel etkinliktir. Ancak bir filmin oluşum aşamalarına katılmak ve kendi filmini yapmak çok daha önemli bir olaydır. Bu önemli olayı fırsata dönüştüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, pilot bölge olarak seçtiği Gültepe ve Bornova Dağanlar Şapeli Kültür Merkezlerinde sinemaya meraklı 13-24 yaş arası tüm gençleri mahallerinde kısa film çekme deneyimini yaşatıyor. Güçlü akademik kadro eşliğinde kısa film eğitimi ve eğitimin sonunda kendi filminizi çekmeyi ve çektiğini filmi aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte izleme imkânı sunuyor.
Eğitmenlerimiz, hafta sonları (cumartesi ve pazar) sizlere sinemanın doğuşundan bu yana geçirdiği evreleri ve bir fikrin öyküden senaryoya, senaryodan çekime ve çekiminden kurgusuna ve gösterime kadar, tüm süreçleri birlikte deneyimleme fırsatı sunuyor.
 
İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Mahallemizde film çekiyoruz" diyerek, sinemanın yaşamın içinden çıkagelen bir sanat olduğunu kavratmak için her zaman bir film çekmek isteyenlere; bir film nasıl oluşur,  senaryo nasıl yazılır, kurgu nasıl yapılır merak edenlerelerin mahallerine kadar gelip, tüm bunları deneyimleme imkânını akademik bir kadro ile sunuyor.
Tel: 293 39 53- 293 40 42
 

 


 
 
EYLÜL 2020
Pzt
Sal
Çar
Per
Cma
Cmt
Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
EYLÜL 2020
29
 
ETKİNLİK MERKEZLERİ
 
Diğer etkinlik merkezleri için tıklayınız