Orkestra ve Korolorımız

Klasik Türk Müziği Korosuİzmir Büyükşehir Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu, Türk Müziğini araştırmak, öğretmek, yaygınlaştırmak ve uygulamalarını konserler vererek halkın beğenisine sunmak amacıyla kurulan bir müzik topluluğudur. 1986 yılında kurulan koronun ilk şefliğini Yılmaz Yüksel, Sadi Hoşses ve ardından Ahmet Özçağlayan yapmıştır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Klasik Türk Müziği Korosu 50 kişiden oluşmaktadır. Koroya, 21 kişilik profesyonel saz sanatçısı eşlik etmektedir. Koroya her yıl yapılan dinleme sınavı ile gönüllü eleman alınır. Koronun repertuvarı radyo çizgisinde çok zengin ve klasik eserlerden oluşmaktadır. Kıyafeti, sahne düzeni, estetik değerleri, sistemi ve icrası ile göz doldurmaktadır.

Koronun şefliğini yapan Yavuz Karabulut ilk ve orta öğrenimini Diyarbakır’da, lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Bu dönemler içinde Diyarbakır Valilik Korosu, Ankara Büyükşehir Belediye Korosu ve Gazi Üniversitesi korolarında korist olarak görev aldı.1990 yılında İzmir’e yerleşen sanatçı burada Karşıyaka Belediye Korosu'na devam etti. 1993 yılında Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği konservatuarını kazanarak, 1998 yılında mezun oldu. Bu yıllarda TRT İzmir radyosunda ses sanatçısı olarak görev yaptı. 2000 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Müzikoloji bölümü yüksek lisans eğitimine başladı. 2002 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Korosu sınavlarını kazanarak ses sanatçısı olarak göreve başladı. Halen İzmir Devlet Korosundaki görevine devam etmektedir.

Klasik Türk Sanat Müziği Korosu  konserlerini, kış aylarında Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde, yaz aylarında ise açık alan konser mekanlarda gerçekleştirilmektedir. Koronun yıl içerisinde gerçekleştirdiği 6 konser halka açık, ücretsiz gerçekleştirilmektedir.

Bilgi için Tel: 293 17 00


Kent Orkestrası  İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası, 1999 yılının Aralık ayında kuruldu.

Şefliğini Hüseyin Çebi'nin yaptığı orkestra, bugün itibariyle İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası olarak 36 müzisyen ve altı solist sanatçıdan oluşmaktadır.

Repertuvarında yer alan operalardan aryalar, napoliten parçalar, caz, klasik,özgün, pop ve hafif müzik eserlerinin orkestra ve piyano düzenlemeleri Zafer Çebi tarafından yapılmaktadır.
İzmir Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Tenor Aydın Uştuk başta olmak üzere, İzmirli sevilen sanatçı Sedat Yüce, Funda Öncü, Bahar Pamukçu, Derya Pınar Şarlak ve Merve Atılgan orkestrada solist olarak yer almaktadır.

Kış sezonunda aylık periyodik konserlerini Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde veren Kent Orkestrası, yaz sezonu boyunca da açık hava konserlerini sürdürmektedir.

Kent Orkestrası; Ege, Deniz Seki, Neco, Feridun Düzağaç, Önder Bali, Ezginin Günlüğü, Funda Arar ve Zeynep Casalini gibi sanatçılarımızın yanı sıra beğeniyle izlenen İzmirli sanatçıları da konuk ettiği konserleriyle İzmirliler’e unutulmaz anlar yaşatmaktadır.

Kent Orkestrası yıl içerisinde 15 konser gerçekleştirmekte ve tüm konserleri ücretsiz olarak izlenebilmektedir.

Bilgi için Tel:  293 17 00


Türk Halk Müziği Korosu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu 2007 yılında kuruldu. Şef Yolcu Bilginç yönetiminde  çalışmalarına başlayan koro, konserlerinde birbirinden farklı repertuvar sunarak, Türkiye'nin her yöresinden sesledirdiği türkülerle halkın beğenisini kazanmaktadır.Türk Halk Müziğini sevdirmek ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla kurulan koro 50 kişiden oluşmakta ve koroya 20 profesyonel saz sanatçısı eşlik etmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu'nun şefliğini yapan Yolcu Bilginç, 1966 yılında Urla (İzmir)’nın Bademler Köyü'nde doğdu. 1987 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nı bitirdi. Yüksek lisansını aynı okulun Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı. 2003’te “İzmir Defterdarlığı Korosu”nu, 2005 yılında “Balçova Halk Eğitimi Merkezi Türk Halk Müziği Korosu”nu çalıştırdı. “Balçova HEM Türk Halk Müziği Korosu”yla 2006’daki yarışmada Türkiye ikinciliğini kazandı. 2007 Mart’ından bu yana “İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu'nun çalıştırıcılığı ve şefliği görevini sürdürüyor. Her yıl gerçekleştirilen seçmelerle oluşturulan gönüllü koro yıl boyunca ses eğitimi alarak konserlerini kış aylarında Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde ve yaz aylarında açık alan konser mekanlarında ücretsiz halka açık  gerçekleştirmektedir.

Bilgi için Tel: 293 17 00

 

Çocuk Korosu 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Korosu 07-12 yaş arası çocuklardan oluşmaktadır. Kuruluşundan bu yana binlerce çocuğa ses ve nota eğitimi veren Çocuk Korosu her yıl takviye eleman sınavı açmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Korosu elemanları profesyonel sanatçılardan 5 yıl boyunca şan (ses) ve solfej (nota) eğitimi almaktadır. Ücretsiz verilen eğitimin amacı, çocuklarımıza çok sesli müziği sevdirerek müzik kültürünü geliştirmek, birlikte başarma duygusunu yaşatmak, sanat alanında kabiliyetleri doğrultusunda teşvik ve yönlendirmeyi sağlamaktır.

Konserlerini Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi'nde gerçekleştiren Çocuk Korosu'nun şefliğini İzmir Devlet Opera ve Balesi solist sanatçılarından Soprano Ayten Baysal yapmakta, kendisine piyanoda Dicle Talayhan eşlik etmektedir.

 

Bilgi için Tel:  293 17 00

 

 
 
EKİM 2018
Pzt
Sal
Çar
Per
Cma
Cmt
Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
EKİM 2018
22
 
ETKİNLİK MERKEZLERİ
 
Diğer etkinlik merkezleri için tıklayınız