SİNEMA
YILDIZ SİNEMASI - HATIRLIYORUM - BELGE FİLM
YILDIZ SİNEMASI: Hatırlıyorum Sözlü Tarih Çalışması, Belge Film

1952-1988 arasında, önemli oranda sinema ihtiyacını karşılayan Basmane’deki Yıldız Sineması, Türkiye’nin değişen sosyo-politik, sosyo-kültürel durumuna ayak uydurmuş bir sinema. Ya da tüm bu değişimleri Yıldız Sinemasının hem perdesinde, hem binasında, hem de seyirci profilinde görebilmek mümkün. 1988’den sonraki dönemde de binanın spor oyunlarına yönelik bir mekan olarak kullanılmaya başlanması da bunun kanıtı.

Bugünlerde  gerek zamanın ağır yükünden, gerek nemden, gerekse depremlerden aldığı yaralarla kırık dökük bir şekilde ayakta kalmaya çalışan bir zamanların Mavi Boyalı Yıldız Sinemasının belleğini kimi bellek yoklamalarıyla ortaya çıkarmaya çalıştık. Bergson’un söylediği gibi “içsel süre” tanımına denk gelen bir şekilde “belleğin geçmişi şimdide taşıyıp devam eden yaşamı” üzerinden kurgulamaya çalıştık bu filmi.

 “Yıldız Sineması: Hatırlıyorum” ismini taşıyan bu belge film, daha sonra kitaba dönüşecek bir sözlü tarih çalışması olarak ortaya çıktı. 1 saat 35 dakika 13 saniye süren bu belge filmde yaşları 62 ile 92 arasında değişen 19 kişiyle görüşüldü. 14 erkek, 5 kadın görüşmecinin yaş aralığı şu şekilde ayrımlanabilir: 60 yaş aralığında 7; 70 yaş aralığında 9; 80 yaş aralığında 2; 90 yaş aralığında 1 kişi.

 Sözlü tarih çalışmasını yaparken belirlediğimiz kriterlerden biri de, genel anlatıcı düzeyindeki 6 kişinin dışında, 6 kişinin de Yıldız Sinemasına komşu olan Tilkilik, Namazgah, Faik Bey ve Ballıkuyu gibi semtlerden olması, geriye kalan 7 kişinin de Yıldız Sinemasının arka kısmına denk gelen Sinema Profesörü Jur.Alim Şerif Onaran’ın da yaşadığı 1276 sokakta yaşayan sinema müdavimleriydi. Böylece hem tek bir sokak hem de civar sokaklardan/mahallelerden ve semtlerden Yıldız’a film seyretmeye gidenlere belli başlı sorular yöneltildi.

Yöneltilen ortak soruları şu şekilde özetleyebiliriz; katılımcılardan kendilerini tanıtmaları ve Yıldız Sinemasıyla kurdukları ilişkiyi değerlendirmeleri istendi. Onlara göre Yıldız nasıl bir sinemaydı? Çalışanlar ve sinemanın düzeni nasıldı? Yıldız Sineması en çok hangi filmleri gösterirdi ve katılımcılarımızın orada film seyretme deneyimi var mıydı? Yıldız Sinemasında seyredip unutamadıkları filmler hangileriydi? Filmlerin dışında Yıldız Sinemasında farklı etkinlere ya da galalara denk gelmişler miydi? O zamanki sinema anlayışı ve seyirci profili nasıldı? Bunları dönemlere ayırarak anlatmaları istendi. İzmir’deki diğer sinemalarla karşılaştırıldığında Yıldız Sineması nasıl bir yere sahipti? Perde, ses, ışık gibi teknik özellikler nelerdi? Sinemaya kimlerle gidiyorlardı ve sinemaya gitmek nasıl bir eylemdi? Filmlerin duyurusu nasıl yapılıyor nasıl haber alınıyordu? Sinemada ne yenilir, ne içilirdi? Çevredeki esnaf nasıldı? Kazmirci ailesi sinemayı nasıl yönetiyordu?

 Bu soruların tümü tamamen yanıtlanmadı fakat teknik ve mesleki konulara göre daha spesifik sorular da soruldu. Bu kişiler sinema işletmecisi, gazeteci ve afiş ressamı olan katılımcılara yöneltildi.

 Belge filmimiz (sözlü tarih çalışmamız) kitap çalışmasından farklı olarak bazı bölümlerden oluşmaktadır ve doğal olarak cevapların sadece ilgili kısımları ilgili bölümlerle uyumlu hale getirilmiştir. Bölümler şu şekildedir: 1-) Yıldız’a Komşu Olanlar 2-)İşletme Olarak Yıldız Sineması 3-)Film Seyretme Deneyimi Olarak Yıldız 4-)Neler Seyrettik Neler 5-)Gündelik Yaşam ve Yıldız Sineması 6-)Hatırlıyorum.

 
23 EKİM 2021
18:00
 
 
EKİM 2021
Pzt
Sal
Çar
Per
Cma
Cmt
Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
EKİM 2021
19
 
ETKİNLİK MERKEZLERİ
 
Diğer etkinlik merkezleri için tıklayınız