SERGİ
MUCİTLER ÜLKESİ ALMANYA `SIRF HESAP YAPMAYA ÜŞENDİĞİMDEN`
MUCİTLER ÜLKESİ ALMANYA – MODÜL ARAŞTIRMASI
İster araba, televizyon olsun, isterse bilgisayar – Alman icatları dünyayı değiştiriyor.
Almanya patent başvurusunda bulunan uluslararası toplumda 3’de yer almakla birlikte, bilim ve araştırma alanlarında giderek artan istihdamlar kaydediyor. Bu da yenilikçi bir ülkede yenilikçi bir gelecek için iyi olasılıklar anlamına geliyor – Almanya’da eğitim veya araştırma konusuyla ilgilenen tüm dünyadaki genç insanlar için de tabi. 
 
Goethe – Institut, Fraunhofer Topluluğu ve Marx-Planck Topluluğu işbirliği ile Mucitler Ülkesi Almanya’ya kendine ait bir sergi armağan ediyor. 
 
Temel fikir
MUCİTLER ÜLKESİ ALMANYA – MODÜL ARAŞTIRMASI fen bilimleri disiplinlerinden önemli Alman icatlarını ele almaktadır. Odağında tarihi keşiflerin yanısıra gelecek vaadeden yenilikler bulunmaktadır. Bu arada elbette Alman araştırma alanına göz atmamak olmaz. 
 
Kurulum
Tanınmış kişilerin olağandışı alıntıları, bilişim, enerji, mobilite, iletişim, tıp, ışık bilimi ve materyal olmak üzere 7 konuya giriş yapıyor. Her konu için, kendilerine ait resim-metin panolarda anlatılan ve resimlerle görselleştirilen 5-6 sergi parçası bulunuyor. Kendin de yap öğeleri, ziyaretçinin de aktif olmasına teşvik ediyor. Ortadaki bölümde ziyaretçiler Almanya’da eğitim ve araştırma ile ilgili bilgi alabiliyor. 
 
Kullanım
MUCİTLER ÜLKESİ ALMANYA-MODÜL ARAŞTIRMASI turne sergisi olarak yıllardır dünyadaki Goethe – Institut’ları dolaşıyor. Sergi özellikle okullar ve üniversitelerden 15 ve 25 yaş arasındaki genç insanlara hitap etmektedir. Sergi iki dillidir: Almanca ve gösterildiği ülkenin dilinde. 
 
Sergi alanındaki gereklilikler
En az 80 – 100 m²‘lik bir alana ihtiyaç duyulmaktadır. Sergi modüler olarak yapılmış olup, uygun şekilde esnek şekilde yerleştirilebilir. 
 
Sergi alanının WLAN bağlantısı olması ideal olur, çünkü cep telefonu üzerinden ana dile çeviriyi yaptırma imkanı bulunmaktadır. 
İzmir’de 14 Mayıs 31 Mayıs tarihlerinde ziyaret edilebilir.

Videolar:

Mucitler ülkesi Liverpool‘da:
Mucitler ülkesi Jakarta‘da:
 
Fotoğraflar:

  

  
 
 
 
   
 
 
 
 
 
OCAK 2019
Pzt
Sal
Çar
Per
Cma
Cmt
Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
OCAK 2019
18
 
ETKİNLİK MERKEZLERİ
 
Diğer etkinlik merkezleri için tıklayınız