DİĞER
DİAPSALMATA - DANS GÖSTERİSİ
DIAPSALMATA DANS GÖSTERİSİ

13 Mayıs 2022 / Cuma Aziz Vukolos Kültür Merkezi – Saat: 20:00
Kapasite :100 kişi
Giriş bileti için kaydı için tıklayınız...


14 Mayıs 2022 / Urla K2 Nefes Alanı'nda düzenlenmesi planlanan etkinlik sanatçımız Fernando Troya'nın sağlık problemi nedeniyle iptal edilmiştir. 


Dans: Kamola Rashidova, Cansu Ergin
Koreografi : Fernando Troya, Cansu Ergin
Müzik : Cansu Nihal Akarsu (vokal) süre 45 dakika

Diapsalmata, İzmir ve Amsterdam'da yaşayan iki bağımsız çağdaş dansçının birlikteliğinden doğan uluslararası bir çağdaş dans performansıdır. Performans iki bölümden oluşur. İlk bölüm; her gün içinde yaşadığımız bedenlerimizin/evlerimizin doğa üzerinde nasıl bir yük oluşturduğuna odaklanır. Beden ve mekanın keşfiyle bedenlerin ağırlığı üzerinde oynanır.  Performans; içinde yaşamaya alıştığımız pandemide günlük alışkanlıklarımızı değiştirerek dengemizi yeniden bulmaya çalıştığımız bu güne ışık tutar. İki bağımsız çağdaş dansçı kendi hareket düzenlerini birbirlerine uyumlayarak harekete geçirmeye çalışırken doğadan ilham alırlar. Doğaçlama performans Aziz Vukolos Kilisesi'nde gerçekleşerek şehre uzanırken; bizlere şehirde de doğaya uyumlu yaşamanın yollarını gösterir.

Diapsalmata; doğadan bedenimizi ayırarak yaşamanın mümkün olmaması gibi bedenin de mekandan bağımsız düşünülemeyeceğine inanır. Sahnedeki her nesne dansçının bedeni ve zihni üzerinde bir baskı oluşturur, tıpkı bedenlerimizin yeryüzü üzerindeki baskısı gibi. Her eylem doğada bir etki bırakır. İki dansçı bu performans dizisi ile birlikte sahnelerini bedenleri yaparak; bedenlerini de doğayla bir sayarak tam anlamıyla bir bütünlük arayışına girerler. 

Bedenin ve dansın evrenselliğini vurgulayan ve iki farklı ülke ve kültürden gelen dansçı ve koreografın, sanatsal dışavurumu ile oluşturulan dans kompozisyonu, müzik sanatının işbirliğinde, aslında ne kadar farklı ülkelerden ve kültürlerden bile olsa, insanların birbirlerine ne kadar yakın olabileceğini göstermeyi de amaçlıyor. İki insanın sözcüklere gerek kalmadan da birbirlerini anlayabileceklerini ve ortak his ve düşüncelerde buluşabileceklerini seyirciye sunuyor. Dansın evrensel yolu ile aslında insanlar arasındaki sınırların aşılıp yeryüzüne aynı pencereden bakabileceklerini, bunu da , öteki ile olan ilişkide kendini yeniden ve tekrardan her defasında inşaa ederek başarabileceklerini savunan uluslararası bir çağdaş dans performansıdır.

 
 
MAYIS 2022
Pzt
Sal
Çar
Per
Cma
Cmt
Paz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
MAYIS 2022
16
 
ETKİNLİK MERKEZLERİ
 
Diğer etkinlik merkezleri için tıklayınız